تبلیغات
منـــــــاب - سد کارون 4، بلندترین سدبتنی ایران
منـــــــاب
مهندسی منابع آب
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 24 تیر 1390

سد مخزنی کارون 4 در استان چهارمحال و بختیاری در فاصله 180 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و 4 کیلومتری پایین دست محل تلاقی رودخانه‌های ارمند و بازفت واقع است.

 

رودخانه کارون پر آب ترین رودخانه ایران است که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه می‌گیرد و در پایین دست بند انحرافی گتوند وارد دشت خوزستان می‌شود و در نهایت به خلیج همیشه فارس می پیوندد. در دهه‌های اخیر توانمندی تولید برق این رودخانه مورد توجه خاص واقع شد و اقدامات گسترده‌ای برای بالفعل کردن این توانایی صورت پذیرفت که از جمله این اقدامات احداث سری سدهای کارون به منظور کنترل سیلاب های این رودخانه و تولید انرژی برق آبی از کیلومترهای 377 تا 747 رودخانه بود. مهم ترین اهداف احداث این سد عظیم تنظیم آب رودخانه کارون به میزان 3.7 میلیارد متر مکعب در سال،کنترل طغیان و سیلاب های مخرب رودخانه کارون و تولید انرژی برق‌ آبی به میزان 2107 میلیون کیلو وات ساعت است. 82 هزار متر مکعب بتن در بدنه این سد تزریق و رکورد جدید بتن ریزی در خاورمیانه کسب شد.

طراحی چیدمان تجهیزات از تولید تا انتقال بتن، استفاده از گروه های با تجربه، بهره گیری از مصالح فراوان و با کیفیت در نزدیکی این سد و تامین اعتبار به موقع از دلایل موفقیت در ساخت سد عظیم کارون 4 است. اجرای سد و نیروگاه کارون 4 بیش از 12 هزار میلیارد ریال هزینه در برداشته و با بهره برداری از سد کارون 4، یک هزار مگاوات برق پاک در کشور تولید و وارد شبکه سراسری شده و این سد دارای 4 واحد 250 مگاواتی است. حجم مخزن سد کارون 4 دو میلیارد و190میلیون مترمکعب، ارتفاع سد از پی 230متر، عرض تاج سد 7 متر، طول تاج 440متر، حجم حفاری یک میلیون و 800 هزار مترمکعب و حجم کل بتن ریزی بدنه یک میلیون و 650هزار مترمکعب است.
طبقه بندی: آبهای سطحی و رودخانه ها، 
ارسال توسط احمد معصومی‏ نژاد
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
امکانات جانبی