تبلیغات
منـــــــاب - سیستم مدلسازی آبخیز (WMS)
منـــــــاب
مهندسی منابع آب
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 27 تیر 1390

سیستم مدلسازی آبخیز (WMS) یک محیط مدلسازی جامع گرافیکی برای تمامی فازهای هیدرولوژیکی و هیدرولیکی حوزه آبخیز است. Aquaveo 86x  WMS V8.3.4.0 شامل ابزارهای قدرتمند برای مدلسازی فرایندهای خودکار شامل استخراج اتوماتیک حوزه آبخیز، محاسبه پارامترهای هندسی، محاسبه همپوشانی لایه ها در GIS (سی ان، عمق رواناب، ضریب زبری و غیره) استخراج مقطع عرضی از داده های عوارض زمین و خصوصیات بسیار دیگری است که در نرم افزار  8 WMS آورده شده است.

   این نرم افزار از مدلسازی هیدورلوژیکی با HEC-HMS، TR20، TR55، روش استدلالی، NFF، MODRAT و HSPF پشتیبانی می کند. مدلهای هیدرولیکی پشتیبانی شده شامل HEC-RAS و DAMBREAK ساده شده هستند. هیدرولوژی جامع دو بعدی (شامل هیدرولیک کانال و میانکنش آب زیرزمینی ) هم اکنون می تواند با GSSHA شبیه سازی گردد. همه اینها در یک چهارچوب پردازشی مبتنی بر داده های GIS می تواند عمل مدلسازی و نقشه کشی کردن حوزه آبخیز را آسان تر از هر زمان دیگر نماید.

 طراحی ماژولهای این برنامه کاربر را قادر می سازد تا ماژول ها را در ترکیب های دلخواه انتخاب نماید. و همین طور کاربر را قادر می سازد که تنها قابلیت هایی از مدلسازی هیدرولوژیکی که مورد نیاز هستند را انتخاب کند. علاوه بر اینها ماژول های WMS را در هر زمان می توان خریداری و اضافه نمود.

 WMS یک محیط کامل برای آنالیزهای هیدرولوژیکی است که توسط مؤسسه Environmental Modeling Research Laboratory و دانشگاه Brigham Young با همکاری U.S. Army Corps of Engineers Waterways Experiment Station ایجاد شده وگسترش یافته است .

 این نرم افزار با تلفیق امکانات GIS و مدل های هیدرولوژیکی متنوع توانسته است ابزاری قدرتمند در شبیه سازی هیدرولوژیکی حوضه های آبریز ایجاد کند، بطوری که ابتدا داده های خام ورودی توسط نرم افزار دریافت وپس از پردازش اولیه برای ایجاد بستر رقومی مورد نیاز شبیه سازی به فرمت TIN (Triangulated Irregular Networks) یا (Digital elevation models) DEM تبدیل می گردند، سپس WMS با استخراج آبراه ها و دریافت محل خروجی ها اقدام به تعیین حوضه ها و زیرحوضه ها نموده و در نهایت با بکارگیری مدل مناسب هیدرولوژیکی، هیدروگراف حاصل از بارش را محاسبه می کند که این هیدروگراف را می توان به فراخور نیاز پروژه مورد مطالعه برای شبیه سازی دشت سیلابی رودخانه ها و اثرات تخریبی سیلاب و یا محاسبات هیدرولیکی سازه ها در مسیر آبراهه ها و در محیط شهری برای طراحی سیستم سیلابروی شهری بکار برد.

 در محیط های شهری به دلیل وجود خیابان ها وعوارض مصنوعی ایجاد شده، مسیر آبراه ها فقط از شکل توپوگرافی زمین تبعیت نمی کند بلکه ساختار شهری و موقعیت خیابان ها و معابر تأثیر بسزایی در تعیین شکل و وسعت حوضه های آبریز دارند.

 آنچه WMS را از سایر نرم افزارهای مشابه متمایز میکند ارایه Conceptual Model است که می توان با بکارگیری این ابزار در بستر رقومی TIN اقدام به شبیه سازی حوضه های شهری نمود و با بکارگیری مدل های مربوط به هیدرولوژی شهری، حجم رواناب حاصل از بارش را محاسبه و در نهایت آن را بعنوان مقادیر ورودی در نرم افزار StormCAD و یا مدل Storm Drain برای طراحی شبکه سیلابروی شهری بکار برد.قیمتمجموعه کامل این نرم افزار 5800 دلار است.

 بطور کلی می توان ویژگی های WMS را در خصوص سیلاب شهری بصورت زیر برشمرد:

   تهیه TIN و DEM و اصلاح آنها

   استفاده از نقشه های Raster و CAD بعنوان Background Image برای بررسی صحت داده های رقومی و نتایج آنالیز ها

   استخراج آبراهه ها ونمایش مسیر جریان

   حوضه بندی برمبنای مدل رقومی و آبراهه های استخراج شده

   حوضه بندی بصورت Conceptual بر مبنای مدل رقومی TIN با داشتن مسیر آبراهه ها و مرز تقریبی حوضه

   برآورد ضریب رواناب و شماره منحنی نفوذ توسط لایه های GIS

   محاسبه زمان تمرکز بر اساس روش TR-55 و روابط متنوع از جمله Kirpich و Kerby

   استفاده از مدل های HEC-HMS ، TR-55 ، RATIONAL برای برآورد رواناب

   قابلیت اتصال به نرم افزارهای HEC-HMS ، HEC-RAS ، ArcGIS برای انجام آنالیزهای هیدرولوژیکی و GIS

 

برای دانلود نرم افزار از لینک زیر استفاده کنید:

     دانلود نرم افزار WMS 

 
طبقه بندی: معرفی نرم‏ افزار، 
ارسال توسط احمد معصومی‏ نژاد
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
امکانات جانبی