تبلیغات
منـــــــاب - سد زاینده رود
منـــــــاب
مهندسی منابع آب
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390

زاینده‌رود یكی از بزرگترین رودخانه‌های ایران است كه در مركز كشور، یعنی استان اصفهان، از مغرب به مشرق جریان دارد. این رودخانه مصّفا، رگ حیاتی و عامل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی اصفهان محسوب می شود.

سرچشمه ها :

سرچشمه این رودخانه، دامنه‌های زردكوه بختیاری است كه در حد فاصل بین اصفهان و لرستان قرار دارد. سرچشمه زاینده‌رودبه شکل حوضی مدور با مساحتی در حدود سیصد زرع می‌باشد كه به «چشمه جانان» معروف است. چشمه مذكور در این ناحیه می‌جوشد و به طرف مشرق سرازیر می‌شود. پس از طی سه فرسنگ، به چشمه دیگری به نام «چهل چشمه» می‌رسد. همچنین از سمت شمال این منطقه، یعنی ناحیة فریدن، دو چشمة بزرگ دیگر به نام «خُرِسنگ» و «كودَنگ» به جانانه‌رود ملحق می‌شود. انشعاب دیگری نیز به نام زرین‌رود از طرف جنوب یعنی چهارمحال و بختیاری به این رودخانه اضافه می‌شود. منبع اصلی انشعاب‌ اخیر، زیر‌ِ كوهی قرار دارد كه زردكوه نامیده می‌شود.

اكثر كوههای این منطقه برف‌گیر است. دو چشمه دیگر نیز در این حوالی وجود دارد، كه یكی از آنها نمكین و شور است و حتی از آن نمك سفید و لطیفی استخراج می‌كنند. اما چشمه دیگر دارای آب شیرین است و با آن زراعت می‌نمایند.

آب رودخانه زاینده‌رود هزاران هكتار زمین را مشروب كرده، پس از پیمودن 360 كیلومتر از راههای پرپیچ و خم و سرسبز و حاصلخیز، در 140 كیلومتری جنوب شرقی اصفهان به باتلاق گاوخونی می‌ریزد.

یكی دیگر از سرچشمه‌های معروف زاینده‌رود، «چشمة دیمه» است كه از نظر شرب و املاح، دارای سالم‌ترین و عالیترین نوع آب در جهان است. این چشمه در روستای دیمه نزدیك فارسان و پایین كوه، در سطح زمین قرار گرفته است كه آب آن در طول سال به طور یكنواخت از زمین می‌جوشد. در سالهای اخیر املاح معدنی آب این چشمه در آزمایشگاههای معتبری مورد آزمایش قرار گرفته و به دنبال تأیید كیفیت عالی آن، كارخانه‌ای بزرگ با سرمایه‌ای سنگین در شرف احداث است تا آب این چشمه به صورت بطریهای سربسته و بهداشتی به كشورهای جهان صادر شود.

منشأ نام زاینده رود:

  این رودخانه در كتب تاریخ و جغرافیا به نام‌های زاینده‌رود، زنده‌رود، زندرود، زرین‌رود، زرینه‌رود، زن رود و زندك‌رود آمده است، زیرا آب آن در طول مسیر زایش كرده، تزاید می‌یابد و به همین مناسبت زاینده‌رود نامیده شده است. زاینده رود در قدیم به «زندک رود» به معنی رودخانه با برکت مشهور بوده است. بعضی نیز آن را عامل سلامتی و زنده‌بودن می‌دانستند و نام زنده‌رود بر آن نهاده‌اند.

مشخصات سد زاینده رود :

  حجم کل آب رودخانه یک میلیارد و دویست میلیون متر مکعب می باشد. سد زاینده رود که در سال 1349 مورد بهره برداری قرار گرفته است از نوع بتنی دو قوسی با طول تاج 452 متر ، عرض در تاج 6 متر ، ارتفاع از پی 100 متر ، حداکثر حجم مخزن 1450 میلیون متر مکعب و حجم مخزن مفید 1250 میلیون متر مکعب بوده و به منظور تولید سالیانه 250 میلیون کیلووات ساعت انرژی برق آبی ، کنترل سیلاب های فصلی ، تنظیم آب کشاورزی مورد نیاز 100 هزار هکتار اراضی دشت اصفهان و تأمین آب مورد نیاز صنایع مستقر در اصفهان احداث گردیده است .

موقعیت:

استان: اصفهان

شهر: اصفهان

محل سد: ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان، چادگان

پیشرفت فیزیکی:

سال شروع: ۱۳۴۵ سال

سال خاتمه: ۱۳۴۹ سال

هیدرولوژی:

حوضه اصلی: مرکزی

حوضه فرعی: گاو خونی

نام رودخانه: زاینده رود

هدف : تأمین آب مورد نیاز بخشهای كشاورزی ،شرب ،صنعت و حفاظت شهر اصفهان و پلهای تاریخی آن در برابر طغیانهای احتمالی و همچنین تولید انرژی برق آبی بمیزان حدود 55 مگاوات 

مشخصات :

 طول تاج : 450 متر، حداكثر ارتفاع از بستر رودخانه : 100 متر

 عرض تاج در قوس فوقانی  : 5/6 متر و در قوس تحتانی :‌7/28 متر

حجم مخزن در رقوم 2059 : 1250 میلیون متر مكعب  

 سطح مخزن در رقوم 2059 : 48 كیلومتر مربع

سد زاینده رود

 
طبقه بندی: آبهای سطحی و رودخانه ها، 
ارسال توسط احمد معصومی‏ نژاد
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
امکانات جانبی