تبلیغات
منـــــــاب - مقدمه‏‏ ای بر GIS
منـــــــاب
مهندسی منابع آب
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 14 دی 1389

امروزه با پیشرفت علوم، استفاده از فن ‏آوری‏های جدید مانند دریافت و پردازش داده‏ها (از طریق ماهواره)، استفاده از نرم‏‏‏‏ افزارها و سیستم‏های پردازش اطلاعات، نقش مهمی در مدیریت منابع محدود آب و خاك دارد.

استفاده از اطلاعات سیستم سنجش از دور ماهواره ‏ای با توجه به ویژگی‏های منحصر بفرد آن از قبیل دید وسیع و یكپارچه، استفاده از قسمت‏های مختلف طیف الكترومغناطیسی برای ثبت خصوصیات پدیده‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ ها ، پوشش‏های تكراری و سرعت انتقال و تنوع اشكال داده ‏ها، امكان بكارگیری سخت‏ افزارها و نرم ‏افزارهای ویژه رایانه ‏ای، در سطح دنیا با استقبال زیادی روبرو شده است و به عنوان ابزاری مناسب در ارزیابی و نظارت، كنترل و مدیریت منابع آب و خاك، جنگل، مرتع، كشاورزی و محیط زیست بكار گرفته شده و به مرور بر دامنه وسعت كاربری آن افزوده گردیده است.

در یكی دو دهه اخیر، افزایش حجم اطلاعات قابل دسترس و لزوم تركیب این اطلاعات باعث شكل‏ گیری فن‏آوری دیگری به نام سیستم‏های اطلاعات جغرافیایی شده است. سیستم‏های اطاعات جفرافیایی، مجموعه‏ای از نرم‏ افزارها، سخت‏ افزارها و نیروهای انسانی هستند كه زمینه ورود داده ها، مدیریت و تحلیل آنها و تهیه محصول خروجی را فراهم می‏ آورند.

اهمیت آشنایی با این سیستم بر دانشجویان و دانش پژوهان پوشیده نیست. مقدمه‏ ای بر این فن‏آوری از طریق لینک زیر قابل دریافت است:

 

                                       مقدمه‏ ای بر GIS
طبقه بندی: سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی، 
ارسال توسط احمد معصومی‏ نژاد
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
امکانات جانبی